Поводом шест месеци преузимања одговорности за вођење највеће нишке општине, председник Градске општине Медијана Младен Ђурић и председник Скупштине Градске општине Медијана Милош Нешић са сарадницима, представили су резултате свог досадашњег рада као и планове за ову годину.
Руководство Градске општине Медијана, пре свега осудило је учестале и све теже нападе на студенте. „Искерено се надам да се овако нешто више никада неће дешавати и да ће наша земља коначно постати безбедно место за живот где се поштују закони, а институције раде свој посао. До тада, ми у Градској општини Медијана ћемо на личном примеру показати како институције треба да раде“, рекао је председник Градске општине Медијана Младен Ђурић и додао да талас промена покренут 30.јула 2024.године више ниишта не може да заустави.
Ђурић је истакао да је општина отворена за све и да се грађани примају на разговор свакодневно, а као посебно важно нагласио чињеницу да је укинуто бахато трошење новца пореских обвезника као и да личним примером ново руководство свакодневно показује шта је одговорна власт.
„Ни један динар није потрошен на репрезентацију, хотеле, мобилне телефоне и службене картице, дневнице, саветнике… Таквим понашањем већ после пар месеци уштедели смо 10% нашег буџета. Да направимо паралелу, то би у буџету града била уштеда од 1,8 милијарди динара.“, истичу у Градској општини Медијана и додају да су од тог новца обезбедили новчану помоћ у износу од по 10 000 динара за све ђаке прваке са територије општине, определили новац за уређење међублоковског простора у сарадњи са стамбеним заједницама, опремање школа и школских дворишта, повећали давања за социјалу .
Као примере свог одговорног понашања који показују разлику између актуелне и претходне бахате власти наведено је да су економској школи, по њиховом захтеву, купили 17 белих табли и тако опремили целу школу, са мање новца него што су њихови претходници плаћали једну парковску клупу. Одржавање сајта општине плаћано је на годишњем нивоу 400 000 динара, што је укинуто, јер у Управи постоји радник који ће то радити, јер је то његов посао. Ове године неће расписивати јавну набавку за гориво за службене аутомобиле, јер су од прошле године уштедели 300 000 динара које су већ биле уплаћене добављачу.
„Када је реч о сарадњи са градом, кренула је добро, што мени није био проблем да то и јавно кажем. Из нама непознатог разлога та сарадња више није на почетном нивоу. Грађанима Градске општине Медијана отето је 8 милиона динара, три месеца чекамо на одобрење наше систематизације како би смо побољшали ефикасност Управе, а скоро два месеца чекамо сагласност за продају шкоде супер Б“, каже председник Градске општине Медијана Младен Ђурић и додаје “Позивамо руководство града да престане са опструкцијом нашег рада и да већ на првој наредној седници градског Већа на дневни ред ставе и одобре нашу систематизацију, да преко надлежне Управе дају сагласност за продају шкоде супер Б, а када буду радили ребаланс Буџета, а радиће га сигурно, да трансфере ка Градској општини Медијана врате на прошлогодишњи ниво.“
„Да се добро ради у ГО Медијана препознато је и ван граница наше земље. То потврђује чињеница да смо се сусрели са чак седам амбасадора, а нашу општину лично су посетили амбасадор ЕУ Емануеле Жиофре и амбасадор Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске у Србији Едвард Фергусон. То је први пут да Градску општину Медијана посете тако високи званичници. Обнављамо и везе са градовима и општинама са којима је ГО Медијана раније сарађивала-Требиње, Сента, Монтана, склапамо и нова пријатељства и успостављамо сарадњу,“ каже Ђурић.
Председник Скупштине Градске општине Медијана Милош Нешић истакао је да је новом руководству изузетно важна законитост и транспарентност у раду. „Посебан фокус наше општине је на младима. Ове године стипендираћемо 14 најбољих студената Универзитета у Нишу, а прошле године било их је само двоје. Стипендије су повећане са 11 500 на 15 000 динара. Додељене су 83 новчане награде у износу од по 30 000 динара талентима из области науке, културе и спорта, док их је прошле године било 30,“ каже Нешић и додаје да су овогодишњим буџетом повећана давања за социјалу, уређење школа, међублоковског простора, афирмацију школског и аматерског спорта. Према његовим речима, скоро трећина Буџета биће враћена грађанима Медијане, што је многоструко више него у претходном периоду. “Председник Скупштине Градске општине Медијана Милош Нешић каже да је тај новац постојао и раније у Буџету, али се трошио на неки други начин. „Баш због тога основана је скупштинска комисија која до краја фебруара треба да испита пословање општине и утврди неправилности, након чега ће све бити упућено надлежним органима“ каже Нешић.
Градска општина Медијана